تبلیغات
وبلاگ حقوقی محمد حسنی - مطالبه اجرت‌المثل ایام زوجیت

مطالبه اجرت‌المثل ایام زوجیت

سه شنبه 16 مهر 1392  07:19 ق.ظ

حقوق و تکالیف در عالم حقوق در کنار هم هستند. معمولا میان حقوق و تکالیف هر شخص در اجتماع موازنه‌ای وجود دارد که تامین عدالت را تضمین می‌کند
مطالبه اجرت‌المثل ایام زوجیت
حقوق و تکالیف در عالم حقوق در کنار هم هستند. معمولا میان حقوق و تکالیف هر شخص در اجتماع موازنه‌ای وجود دارد که تامین عدالت را تضمین می‌کند. مثلا اگر مرد حقی در خانواده، مثل ریاست بر خانواده را برعهده دارد در مقابل آن تکالیفی مثل نفقه و... را نیز برعهده دارد. یا اگر حق دارد در مواردی که قانون تعیین کرده است با شغل همسر خود مخالفت کند در مقابل تکلیف دارد حق‌الزحمه کارهایی که همسر وی در منزل انجام می‌دهد را بپردازد. در حقیقت زوجه با انجام کارهایی که شرعا و قانونا وظیفه او نیست حق دریافت هزینه آن را پیدا می‌کند. این حق دو مصداق دارد، یکی مطالبه اجرت‌المثل و دیگری مطالبه نحله ایام زوجیت. این دو حق با هم قابل مطالبه نیستند بلکه مطالبه اجرت‌المثل اولویت دارد. اما اگر امکان مطالبه اجرت‌المثل وجود نداشت می‌توانید مطالبه نحله ایام زوجیت کنید.
  زمان درخواست اجرت‌المثل
اجرت‌المثل یکی از حقوق مالی زن است. در حال حاضر فقط تعداد معدودی از قضات به استناد اینکه زنان ایرانی در انجام کارهای خانه قصد مطالبه اجرت ندارند حکم به پرداخت اجرت‌المثل نمی‌دهند. در بیشتر موارد دادگاه حکم به پرداخت اجرت‌المثل می‌دهد و پس از آن کارشناس میزان آن را تعیین می‌کند. زمان درخواست اجرت‌المثل در یکی از  موارد زیر خواهد بود.
۱. در حین زندگی زناشویی در حال حاضر در حین زمان زناشویی هم می‌توان درخواست اجرت‌المثل کرد. مستند قانونی آن ماده 336 قانون مدنی است که می‌گوید: هرگاه برحسب امر دیگری اقدام به عملی کند كه عرفا برای آن عمل اجرتی بوده یا آن شخص عادتا مهیای آن عمل باشد عامل مستحق اجرت خود خواهد بود مگر اینكه معلوم شود كه قصد تبرع داشته است. تبصره این ماده مقرر می‌کند: چنانچه زوجه كارهایی را كه شرعا به عهده وی نبوده و عرفا برای آن كار اجرت‌المثل باشد، به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود، دادگاه اجرت‌المثل كارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حكم می‌کند.
۲. بعد از طلاق: مستند قانونی: ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۲: «دادگاه ضمن رای خود با توجه به شروط ضمن عقد و مندرجات سند ازدواج، تکلیف... اجرت‌المثل ایام زوجیت طرفین مطابق تبصره ماده (۳۳۶) قانون مدنی را تعیین می‌کند...» بنابراین برخلاف قانون سابق لازم نیست درخواست جداگانه‌ای برای مطالبه اجرت‌المثل داده شود. زن زمانی که با درخواست طلاق مواجه می‌شود، می‌تواند در دفاع از خود بگوید به دلایلی موافق با این طلاق هستم یا نیستم که این مبحث دیگری است اما همین جا در پرونده طلاق می‌تواند بگوید من اجرت‌المثل ایام زوجیت خودم را هم می‌خواهم.
تفاوت ماده ۳۳۶ قانون مدنی و ماده ۲۹ قانون حمایت از خانواده: در مورد ماده 336 زوجه حتی در زمان زوجیت بدون این‌که بخواهد جدا شود، می‌تواند تقاضا کند که اجرت‌المثل کارهای او پرداخت شود اما ماده 29 که تازه تصویب شده است فقط مربوط به زمان طلاق است و دادخواست جداگانه‌ای را هم نمی‌خواهد.
   شرایط درخواست اجرت‌المثل
برای اینکه دادگاه حکم به پرداخت اجرت‌المثل بدهد باید شرایطی وجود داشته باشد. این شرایط را در ادامه بررسی می‌کنیم.
1. فقدان توافق زوج و زوجه: زن و شوهر می‌توانند در ابتدای ازدواج یا در حین آن در مورد خانه‌داری و هزینه‌های آن توافق کنند. در این صورت دادگاه به این توافق آن‌ها پایبند خواهد بود و نوبت به تعیین اجرت‌المثل که توسط کارشناس انجام می‌شود، نخواهد رسید.
2. فقدان قصد تبرع: زوجه ممکن است در زندگی مشترک در مقابل انجام کارها قصد مطالبه هیچ وجهی را نداشته باشد. در این صورت گفته می‌شود که زوجه «قصد تبرع» دارد. در چنین شرایطی زوجه نمی‌تواند تقاضای اجرت‌المثل ایام زوجیت بدهد. البته در این شرایط نوبت به مطالبه نحله می‌رسد. در مورد بار اثباتی این موضوع هم باید گفت که کسی که مدعی است که زوجه کارها را به صورت رایگان انجام داده است باید این ادعا را ثابت کند که قاعدتا این شخص زوج است.
3.طلاق از سوی زوجه نباشد: برای تقاضای اجرت‌المثل ایام زوجیت باید شوهر تقاضای طلاق کند. حتی در یک فرض در صورتی که طلاق از سوی زوج باشد باز هم زن نمی‌تواند درخواست اجرت‌المثل ایام زوجیت کند و آن وقتی است که درخواست طلاق از سوی شوهر ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء‌اخلاق و رفتار زوجه باشد. در این صورت نیز اجرت‌المثل تعلق نمی‌گیرد.
۴- شرایط ماده ۳۳۶ قانون مدنی: تبصره ماده 336 قانون مدنی هم شرایط زیر را بیان کرده است که در صورت تحقق همه آن‌ها زن می‌تواند از شوهر خود مطالبه اجرت‌المثل کند.
الف: کار شرعا به عهده زن نبوده باشد.
ب: عرفا برای آن كار اجرت‌المثل باشد
ج: کارها به دستور زوج انجام شده باشد
د: زن با عدم قصد تبرع آن کارها را انجام داده باشد
منبع:http://ghanoondaily.ir

| آخرین ویرایش:سه شنبه 16 مهر 1392 | نظرات() 

برچسب ها: اجرت‌المثل ایام زوجیت ، اجرت‌المثل ، حقوق مالی زن ، طلاق ،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر