تبلیغات
وبلاگ حقوقی محمد حسنی - ثبت ازدواج و طلاق

ثبت ازدواج و طلاق

دوشنبه 6 آبان 1392  10:32 ق.ظ

پیش از آنکه نظام قانونگذاری در کشور ما ایجاد شود قواعد فقهی در روابط قراردادی مردم رعایت می‌شد. در منابع فقهی برای ازدواج و طلاق شرایطی بیان شده است اما ثبت این وقایع توسط دولت در هیچ یک از منابع جزو شرایط طلاق و ازدواج نبود. در روزگار کنونی به‌دلیل تاثیری که این وقایع بر زندگی طرفین آن و دیگران می‌گذارد ثبت ازدواج و طلاق ضروری شده است. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم
  ‌‌ثبت ازدواج و طلاق
قوانین ما به‌خصوص در حوزه خانواده مبنای شرعی دارد. در شرع نیز برای ازدواج و طلاق تشریفاتی به عنوان ثبت آن‌ها پیش‌بینی نشده است اما برای اینکه ایجاد نظم و انضباط و نظارت بر امر ازدواج و طلاق از سوی دولت امکان‌پذیر باشد ثبت این وقایع اجباری شده است. زن و شوهر باید برای ثبت ازدواج و طلاق اقدام کنند. در ماده 20 قانون حمایت خانواده 1392 مقرر شده است: «ثبت نکاح دائم، فسخ و انفساخ آن، طلاق، رجوع و اعلام بطلان نکاح یا طلاق الزامی‌است.» چنانچه مردی بدون ثبت در دفاتر رسمی‌به ازدواج دائم، طلاق یا فسخ نکاح اقدام یا پس از رجوع تا یک ماه از ثبت آن خودداری یا در مواردی که ثبت نکاح موقت الزامی‌است از ثبت آن امتناع کند، ضمن الزام به ثبت واقعه به پرداخت جزای نقدی درجه پنج و یا حبس تعزیری درجه هفت محکوم می‌شود. این مجازات در مورد مردی که از ثبت انفساخ نکاح و اعلام بطلان نکاح یا طلاق خودداری کند نیز مقرر است. این مجازات در ماده 49 قانون حمایت خانواده 1392 تعیین شده است بنابراین ماده 645 قانون مجازات اسلامی‌را باید نسخ شده بدانیم.
 ثبت نکاح دائم و موقت
در ماده 20 قانون حمایت خانواده ثبت نکاح دائم اجباری دانسته شده است اما نباید تصور کرد که ثبت نکاح موقت هیچگاه ضرورت ندارد. ماده ۲۱ به بیان وضعیت‌هایی پرداخته است که باید در آن‌ها اقدام به ثبت نکاح موقت کرد. این ماده ابتدا به عنوان مقدمه می‌گوید: «نظام حقوقی جمهوری اسلامی‌ایران در جهت محوریت و استواری روابط خانوادگی، نکاح دائم را که مبنای تشکیل خانواده است مورد حمایت قرار می‌دهد.» سپس در ادامه با پذیرش اعتبار ازدواج موقت تاکید می‌کند: «نکاح موقت نیز تابع موازین شرعی و مقررات قانون مدنی است و ثبت آن در موارد زیر الزامی‌است: ۱ـ باردارشدن زوجه ۲ـ توافق طرفین ۳ـ شرط ضمن عقد
 پیش‌نیازهای ثبت نکاح
قبل از ثبت نکاح باید گواهی صادرشده از سوی پزشکان و مراکز مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر عدم اعتیاد به مواد مخدر و عدم ابتلا به بیماری‌هایی که دو طرف پیش از ازدواج علیه آن‌ها واکسینه شوند و نیز بیماری‌های واگیردار و خطرناک برای زوجین و فرزندان ناشی از ازدواج یا واکسینه شدن طرفین نسبت به بیماری‌های مذکور تهیه شود. دفاتر رسمی‌ازدواج پیش از ثبت ازدواج این گواهی‌ها را مطالبه خواهند کرد. فهرست دقیق این بیماری‌ها باید از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تهیه شود. چنانچه گواهی صادرشده بر وجود اعتیاد یا بیماری دلالت کند، ثبت نکاح در صورت اطلاع دو طرف بلامانع است. درمورد بیماری‌های مسری و خطرناک که نام آن‌ها به وسیله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین و اعلام می‌شود، دو طرف برای مراقبت و نظارت به مراکز تعیین شده معرفی می‌شوند. در مواردی که بیماری خطرناک زوجین به تشخیص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منجر به خسارت به جنین باشد، مراقبت و نظارت باید شامل منع تولید نسل نیز باشد.
 پیش‌نیازهای ثبت طلاق
ثبت طلاق نیاز به مقدماتی دارد. از جمله مهم‌ترین مقدمات آن گواهی عدم امکان سازش یا حکم مربوط از سوی دادگاه خانواده است. علاوه بر این ثبت طلاق موکول به پرداخت حقوق مالی زوجه است. البته درصورت رضایت زوجه یا صدور حکم قطعی دائر بر اعسار زوج یا تقسیط محکوم‌به نیز طلاق ثبت می‌شود. در هرحال، هرگاه زن بدون دریافت حقوق مالی خود به ثبت طلاق رضایت دهد می‌تواند پس از ثبت طلاق برای دریافت این حقوق از طریق اجرای احکام دادگستری مطابق مقررات مربوط اقدام کند. ارائه گواهی پزشک ذیصلاح در مورد وجود جنین یا عدم آن برای ثبت طلاق از دیگر مقدمات الزامی‌است، مگر آنکه زوجین بر وجود جنین اتفاق نظر داشته باشند.
برخی مقدمات و تشریفات تنها اختصاص به نوع خاصی از طلاق دارد. به عنوان مثال در طلاق رجعی، صیغه طلاق مطابق مقررات مربوط جاری و مراتب صورتجلسه می‌شود ولی ثبت طلاق مشروط به ارائه گواهی کتبی حداقل دو شاهد مبنی بر سکونت زوجه مطلّقه در منزل مشترک تا پایان عده است، مگر این که زن رضایت به ثبت داشته باشد.
 طلاق در خارج از کشور
در صورتی که زن و شوهر ایرانی در خارج از کشور تشریفات طلاق را مطابق مقررات کشور ما انجام ندهند ممکن است در آینده با مشکلاتی روبه‌رو شوند. مثلا زن ممکن است بعدها در ایران مهریه خود را مطالبه کند هرچند آن دو در بر اساس مقررات کشور محل اقامت جدا شده باشند و در مسائل مالی خود به توافق رسیده باشند. ثبت طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور در کنسولگری‌های جمهوری اسلامی‌ایران به درخواست کتبی زوجین یا زوج با ارائه گواهی اجرای صیغه طلاق توسط اشخاص صلاحیت‌دار که با پیشنهاد وزارت امور خارجه و تصویب رئیس قوه‌قضاییه به کنسولگری‌ها معرفی می‌شوند امکان‌پذیر است. ثبت طلاق رجعی منوط به انقضای عده است. در طلاق بائن نیز زوجه می‌تواند طلاق خود را با درخواست کتبی و ارائه گواهی اجرای صیغه طلاق توسط اشخاص صلاحیت‌دار فوق در کنسولگری ثبت کند.
منبع:http://ghanoondaily.ir/Default.aspx?NPN_Id=280&pageno=5
 

| آخرین ویرایش:دوشنبه 6 آبان 1392 | نظرات() 

برچسب ها: ثبت ازدواج و طلاق ، طلاق ، فسخ نکاح ،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر