تبلیغات
وبلاگ حقوقی محمد حسنی - نحوه محاسبه مهریه بعد از فوت شوهر و تعهد پدر زوج در قبال پرداخت مهریه

نحوه محاسبه مهریه بعد از فوت شوهر و تعهد پدر زوج در قبال پرداخت مهریه

پنجشنبه 24 بهمن 1392  09:21 ق.ظ

نحوه محاسبه مهریه بعد از فوت شوهر و تعهد پدر زوج در قبال پرداخت مهریه

خبرگزاری فارس: در این شماره از حقوق شهروندی نحوه محاسبه مهریه بعد از فوت شوهر و تعهد پدر زوج در قبال پرداخت مهریه مطرح شده است.به گزارش خبرنگار قضایی فارس، فرض كنیم زنی پس از دو سال از تاریخ فوت همسرش می‌خواهد مهریه خود را مطالبه كند. آنچه مسلم است این دعوی باید به طرفیت ورثه متوفی كه تركه (اموال به جا مانده از متوفی) را پذیرفتند در دادگاه طرح و اقامه شود.
حال این سئوال مطرح می‌شود كه دادگاه در موردی كه مهریه زن وجه رایج است (نه سكه یا اموال منقول و غیر منقول دیگر) بر اساس شاخص سال فوت شوهر باید مهریه را محاسبه كند یا به نرخ روز و سال مطالبه مهریه؟

برابر قانون ( ماده 3 آیین نامه اجرایی قانون الحاق یك تبصره به ماده 1082 قانون مدنی) در مواردی كه مهریه زوجه باید از تركه زوج متوفی پرداخت شود تاریخ فوت مبنای محاسبه قرار می‌گیرد.

پرسش: اگر زن قبل از مطالبه مهریه از زوج فوت كند و مهریه او وجه رایج باشد ورثه زن، استحقاق دریافت مهریه به نرخ روز را دارند یا همان مبلغ معین شده در عقدنامه ملاك محاسبه قرار می‌گیرد؟

پاسخ: آنچه مسلم است با فوت زوجه مهریه نیز به ورثه او منتقل می‌شود و اصل طلبی كه زوجه بابت مهریه داشته طبق قاعده ارث به ورثه او انتقال پیدا خواهد كرد و هر یك از ورثه به نسبت سهم الارث خود از اصل دین، طلب خود را از شوهر متوفیه یا ماترك او مطالبه می‌كند ولی آنچه كه ورثه مستحق دریافت آن هستند اصل مبلغ مندرج در نكاح نامه به عنوان مهریه است نه قیمت روز وجه رایج، زیرا این حق را قانون فقط برای زوجه زنده متصور شده نه برای ورثه او.

البته در این خصوص نظر مخالف هم وجود دارد و عده‌ای اعتقاد دارند كه ورثه قائم مقام و جانشین او هستند و همان حقی كه زوجه متوفیه نسبت به محاسبه وجه رایج به قیمت روز داشت همان حق را ورثه او نیز دارا هستند.

نكته دیگر در خصوص تعهد پدر زوج در قبال پرداخت مهریه به زوجه از سوی پسرش است همان‌طور كه می‌دانیم مهریه با تراضی طرفین تعیین می‌شود و اصولاً مسئولیت پرداخت آن بر عهده شوهر است اما گاهی اوقات به لحاظ اینكه زوج با پدرش زندگی و نزد او كار می‌كند یا به دلایل دیگر ممكن است پدر زوج پرداخت مهریه را تعهد كند كه در این صورت با مطالبه مهر و اعلام اعسار زوج نسبت به پرداخت مهر زوجه حق رجوع به پدر زوج را دارد.

پرسش: اگر پدر زوج پرداخت مهریه را تضمین كند چه وضعی خواهد داشت؟

پاسخ: در این حالت دیگر شوهر هیچ‌گونه مسئولیتی برای پرداخت مهریه نداشته و پدر او مسوولیت پرداخت مهریه را خواهد داشت.

پرسش: آیا پدر زوج در صورت امتناع از پرداخت مهریه به زندان می‌رود؟

پاسخ: هرگاه با حكم قطعی دادگاه كسی محكوم به پرداخت دین به دیگری شود و از اجرای حكم خودداری كند و ضمناً از او مالی به دست نیاید با درخواست كسی كه حكم به نفع او صادر شده به زندان روانه خواهد شد مگر آن كه ثابت كند قدرت و توانایی پرداخت بدهی را به صورت اقساط یا به طور كلی ندارد كه اصطلاحاً به این شخص معسر گفته می‌شود.

پرسش: چنانچه مهریه وجه رایج باشد و پدر زوج برای پرداخت آن ضمانت كند نحوه محاسبه آن چگونه است؟

پاسخ: آن چه مسلم است پدر زوج پرداخت مهریه را ضمانت كرده و مسئولیت او پرداخت برابر قانون است و برابر قانون هنگامی كه مهریه وجه رایج باشد به نرخ روز مطالبه خواهد شد.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8909020583


| آخرین ویرایش:پنجشنبه 24 بهمن 1392 | نظرات() 

برچسب ها: مهریه ، مهریه بعد از فوت شوهر ،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر